Mindenki tudja hogy a webáruház fogalom mit takar?
A webshop (webáruház, e-shop) egy olyan weboldal, ami
szolgáltatásokat vagy termékeket értékesít. Bevásárló kosárba rakjuk bele virtuálisan azt amit meg szeretnénk vásárolni. Az
online kereskedelem előnyössé vált a kereskedők és a szolgáltatók számára, mivel az üzletek tulajdonosai észrevették
az új üzleti lehetőségeket az e-kereskedelemben ez pedig a webshop-ok elterjedéséhez vezetett.
A webáruházaknak nagyon hasonló jellemzőik vannak:
Szolgáltatásokat vagy termékeket értékesítenek. Előfordul, hogy a webáruház csak egy egyszerű oldal valamely információ átadására egy termékről vagy szolgáltatásról, de
jellemzően kiskereskedelmi forgalmat bonyolító virtuális üzlethelység ahol tényleges kereskedelem folyik.
A legtöbb webáruház elsődleges célja, hogy
a vásárlókat vásárlásra ösztönözze, ennek eszköze a virtuális bevásárlókosár. Ezekben a vásárlók (vagy kezdetben csak látogatók) összegyűjthetik a keresett termékeket (árut). Az összegyűjtés után következik a második lépés, amikor a virtuális kasszánál megadhatja fizetési és szállítási (termék esetében) adatait melyek segítségével a vásárlási kör a fizetéssel bezárul.
A webáruházak speciálisan
egy piaci szegmenst céloznak meg (pl. éttermek esetében a napi/heti menü és annak kiszállítása), de kivételes esetekben minden más is megtalálható rajtuk (amikor szolgáltatások és termékek egyaránt szerepelnek a kínálatban).
A webáruházak
népszerűsége nőni fog az elkövetkező években is a kényelem miatt, hiszen akár a hét minden napján, napi 24 órában áll a vásárlók rendelkezésére.
Hogyan hozzunk létre webáruházat?
A neten
rengeteg webshop elérhető. A virtuális üzletet (webshop-ot) létre lehet hozni webdesign szoftver segítségével, megbízhatunk a fejlesztéssel egy céget, vagy vállalkozót, de akár már meglévő webáruház rendszert is bérelhetünk, ahol a megjelenést saját cégünkre is szabhatjuk. Ez utóbbi egy igen költséghatékony formája a webáruházak létesítésének.
Működési engedélyhez nem kötött a webáruház üzemeltetése, de a kereskedelmi tevékenységet a területileg illetékes jegyzőnek be kell jelenteni.
Keressük meg a "Kereskedelmi tevékenység bejelentése" nyomtatványt, vagy érdeklődjünk a helyi jegyzőnél, hogy milyen módon lehet a bejelentést megtenni. Ez utóbbi esetben pár munkanapon belül a jegyző határozatot hoz és nyilvántartási számot ad ki.
Webáruházunk üzemeltetéséhez
szükséges valamely gazdálkodási forma megléte (akár egyéni vállalkozás), és a termékek, szolgáltatások értékesítéshez szükséges tevékenységi kör megléte. Amennyiben termékeket is árusítunk, szükséges a "4791 - Csomagküldő, internetes kiskereskedelem" tevékenységi körnek felvétele is!
Hogyan lesz webshopunk sikeres?
Az interneten elérhető webáruházak
nem mindegyike sikeres. Alapvetően két tényező határozza meg, hogy az online térben lévő virtuális üzletünk beváltja-e a hozzá fűzött reményeket. A virtuális kereskedők, és az igények lefedettsége. A kereskedők kiemelt figyelmet szentelnek a részleteknek a siker elérése érdekében, de
amire oda kell figyelni:
Webáruházunk
legyen egyszerű, a menürendszer legyen könnyen kezelhető és a termékek legyenek kategóriákba rendezve, mindegyiket tudjuk külön linkeken is elérni.
A webshop
tervezése komoly logikai előkészületeket igényel, meg kell határozni a menüpontokat, modellezni kell a vásárlási folyamatot, meg kell fogalmazni a vásárlóknak szóló üzeneteket, és azon funkciókat amelyek az adott termék vagy szolgáltatás értékesítéséhez szükségesek.
SEO, azaz keresőbarát, hiszen a keresők használata ma már a legelső a vásárlási folyamatban. Hogy webáruházunkat megtalálják a keresőrobotok (mint a Google Crawler) optimalizálnunk kell. A jól optimalizált webshop tartalmát a keresőmotorok indexelik (értékelik és tárolják) ami alapján majd lehetséges vásárlókat küldenek az oldalra.
Kapcsolatfelvételre alkalmas eszközöket kell elhelyeznünk webáruházunk oldalain, mivel a vásárlók tudni akarják hogy létező személyek, vagy vállalkozás üzemelteti a weboldalt, ill. a rendelések esetében tájékozódni szeretnének a rendelés állapotáról is.
Értékesítési folyamatok, és statisztika (pl. Google Analytics) segít nekünk követni a vásárlói (vásárlási) folyamatot, hogy mely termékek vagy szolgáltatások voltak (kevésbé) népszerűek.
Válasszon minket webáruháza készítéséhez, vagy bérléséhez!